Följande gäller vi hemmamatcher i Falkenbergs idrottshallen
- Är du sjuk stanna hemma även vid lindrigt symptom.
- Håll avstånd till varandra.
- Använd handsprit, tvätta händerna noga
- Vi kommer tillåta 50 personer max i publiken enligt råd från FHM.
- I anslutning till insläpp ska handsprit finnas tillgänglig.
- IS Orion ansvarar för kontrollen att det inte finns mer än 50 personer i publiken. Vi utser 1-2 matchvärdar som ska kontrollera detta.
- Alla sällskap i publiken SKA sitta på tillräckligt avstånd av 2 meter.
- Ingen i publik ska placeras på den första bänkraden i nedre läktaren i Falkenbergs idrottshall. Vi markerar med tejp.
- När matchen är slut ska alla på läktaren lämna hallen och vänta utanför hallen på spelare/ledare, kompisar osv. så att vi kan släpa in föräldrar ledare och spelare för nästa match.
- Kiosk i samband med matcher.
Handsprit ska finnas tillgänglig, personal använder skyddshandskar, avstånd mellan kunder i kön är 2 meter. - In och utpassering gällande lag och domare ska inte ske samtidigt de inblandade parterna tar ansvar för detta.
- Ungdomslag bör helst inte använda omklädningsrum utan byter om och duschar hemma gäller även bortalag i möjligaste mån.
- Bara ett lag per omklädningsrum ifall den används.
- Om lagen använder omklädningsrum ska handsprit finnas tillgänglig i eller i anslutning till omklädningsrum.
- På samtliga matcher ska det finnas matchvärd som är iklädd gul väst. Denna/dessa ansvarar för att allt ovan genomförs och bibehålls under hela tiden lagen finns i matcharenan.
- Tränare/ledare i respektive hemmalag ansvarar för att det finns matchvärd utsedd till samtliga hemmamatcher.